10 rád ako úspešne predať auto

VW CC 2.0 TSI 19

Predaj auta sa vie niekedy poriadne skomplikovať. Situácia okolo COVID-19 tomu tiež nepomáha. Auto môžete predávať týždeň, ale niekedy sa vám to nemusí podariť ani po roku. Prečo to tak je? Môže za to viacero vecí. Ak chcete vedieť ako predaj auta zefektívniť na maximum, prečítajte si našich 10 rád.

1. Odstráňte poškodenia

Dajte odstrániť zásadné poruchy a poškodenia, ktoré by dávali kupujúcemu dôvod na zjednávanie veľkej sumy.

2. Umyte auto

Auto umyte zvonka, zvnútra poriadne povysávajte. Ak sú fľaky na látkových poťahoch, interiér dajte vytepovať. Kožené poťahy oživte prípravkami vhodnými na kožu. Palubnú dosku a plastové časti utrite od prachu a naimpregnujte silikónovým sprejom na to určeným. Ak je interiér veľmi znečistený, čistenie zverte odborníkom. Pre prilákanie záujemcov interiér vydezinfikujte. Z auta vám spravia doslova nové, pokiaľ časti interiéru nie sú poškodené. V rámci motora sa povenujte len vrchnej časti plastových dielov a krytov.

3. Nafoťte auto a natočte video

Auto nafoťte z každého uhla pohľadu a z každej strany, aby inzerát nepôsobil, že chcete zatajiť poškodenie na niektorej časti auta. Odfoťte palubnú dosku a všetky sedadlá. Spravte aj fotku budíkov s údajom kilometrov. Ak necháte motor naštartovaný, dáte tým na fotku budíkov odkaz, že nesvieti žiadna kontrolka alebo “hláška” poruchy na aute. Spravte aj fotku volantu a radiacej páky. Sú to body navyše. Pamätajte aj na fotku priestoru motora a batožinového priestoru. Rozhodli ste sa závažnejšie poškodenia neopravovať? Nafoťte ich detailne. Fotky spravte ostré a v kvalitnom rozlíšení, aby kupujúci videl čo najviac podstatných vecí už na fotkách. Prípadne natočte krátke video a tieto veci zachyťte. V prípade, že si na fotenie a točenie videa netrúfate, oslovte odborníkov, tí vám auto nafotia, spravia kvalitne video a už za priaznivé ceny.

4. Zverejnite inzerát

Auto zverejnite na inzertných portáloch. Dajte si záležať na základných údajoch vozidla ako rok výroby, počet najazdených kilometrov, obsah motora a jeho výkon, priemernú spotrebu a cenu. Vezmite si veľký technický preukaz a pustite sa do toho. Do inzerátu napíšte všetky prvky výbavy, o ktorých si myslíte, že auto lepšie predajú. Porovnajte si cenu vášho vozidla s približne podobnými a trochu ju nadceňte. Dajte priestor aj pre zjednávanie. Počítajte s tým, že zjednávať bude každý. Ak máte prácu, ktorá vám neumožňuje dvíhať telefón, napíšte do inzerátu, kedy sa vám ľudia môžu ozývať. Prípadne, ak môžete reagovať na SMS, uveďte to. Pamätajte ale na to, že najlepšie oslovíte potenciálnych kupcov po telefóne.

5. Slušne jednajte

Obrňte sa trpezlivosťou a pripravte sa na to, že ľudia budú mať pre vás možno nepochopiteľné otázky o aute. Buďte ústretoví a jednajte slušne a priateľsky. Môžete mať akokoľvek dobré a kvalitné auto, otrávené, útočné a nepriateľské jednanie môže odradiť veľa potenciálnych kupujúcich.

6. Pozor na “zjednávačov”

Ak si stojíte za určitou cenou auta, buďte neoblomný. Pamätajte však na priestor pre zľavu. Všetci máme radi pocit, že sme výhodne nakúpili. Dajte si pozor na “zjednávačov”, ktorí auto osobne nevideli. Takí vás budú na cene dosť zjednávať a nakoniec auto kúpiť nemusia. Sústreďte sa na serióznych záujemcov, ktorí majú záujem hlavne auto vidieť a odskúšať.

7. Pozor na podvody

Dajte si obzvlášť pozor na typy ľudí, ktorí nemajú hotovosť a chcú od vás kúpiť auto na splátky. Áno, na notársky overenej zmluve všetko vyzerá skvele, ale ak nemáte zmluvu postavenú kvalitným právnikom, ani sa do takéhoto predaja nepúšťajte. Pravdupovediac, sú prípady, kedy svoje peniaze nedostanete ani vtedy, ak máte kvalitnú notársky overenú zmluvu. Na splátky alebo úver tu máme iné spoločnosti, nechajte, nech si robia svoju prácu. Vy požadujte peniaze priamo na účet, alebo na ruku.

8. Hovorte pravdu

Hovorí sa, že pravda vyjde vždy najavo, a tak je najlepšie, aby ste kupujúcemu povedali o všetkých nedostatkoch a chybách auta. Tie zásadné a drahé na opravu odporúčam povedať už do telefónu. Ak je niekto z väčšej diaľky a porucha ho môže na mieste odradiť, mrhá zbytočne vaším aj vlastným časom. Ušetrite si preto nervy a čas, povedzte to už do telefónu. Sami navrhnite kupujúcemu obhliadku na zdviháku odborníkom už v telefóne. Vzbudíte v ňom väčšiu dôveru.

9. Pozor na testovacích jazdcov

Hlavne ak predávate prémiové auto za veľa peňazí, budú sa vám ozývať “testovací jazdci”, ktorí si chcú auto len vyskúšať aby mali zážitok. Na tom by možno nemuselo byť nič zlé, lenže takýto ľudia tiež mrhajú vaším časom a auto si nikdy nekúpia. Navyše sa ľahko môže stať, že takýto jazdec je neskúsený vodič a spôsobí kolíziu. Keďže nemá peniaze na kúpu, ťažko bude mať aj na opravu. Je dobré si určiť hranice a pri drahom aute požadovať aby kupujúci preukázal kúpyschopnosť, inak vás predaj auta poriadne odradí.

10. Netlačte na obchod

Patríte k časovo vyťaženým ľuďom a radi si na daný deň naplánujete aktivity a stretnutia? Urobte tak aj v prípade obhliadky vášho auta, ale pamätajte, že ľudia sú rozliční a nie všetci vám dajú vedieť, že sa deň pred stretnutím rozhodnú vôbec neprísť, alebo prípadne, že v dohodnutý deň našli iné auto, ktoré aj kúpili a nebudú sa vôbec obťažovať dávať vám vedieť, že stretnutie neplatí. Určte si hranice, naplánujte si stretnutie, ale dohodnite sa s kupujúcim tak, aby vám tesne pred jazdou k vám dal vedieť, že vyráža. Verte ale, že ani tak to nie je 100% istota. Po splnení týchto bodov, takýchto ľudí eliminujete, bohužiaľ sa im ale úplne nevyhnete. Znova sa obrňte trpezlivosťou.

Ak na predaj auta nemáte trpezlivosť, zverte ho odborníkom, prípadne si nechajte poradiť ako na to. V prípade, že sa budete riadiť týmito bodmi, určite prilákate serióznych kupujúcich z väčšej diaľky a zvýšite šance na predaj vozidla.

Kontaktujte nás a my za Vás všetko potrebné vybavíme!

    Tieto údaje neposkytneme žiadnej tretej strane a slúžia len na konktakt s vami.

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *