Ako ušetriť peniaze pri kúpe motocykla?

Každý by si rád kúpil motocykel svojich snov, ale vysoké ceny a nedostatočný výber na trhu sú bežné problémy, na ktoré narazíte. Tak ako získať na trhu s motocyklami za svoje peniaze čo najviac? Kedy je najlepší čas v roku pre nákup motocykla? Máme pre vás niekoľko tipov a trikov, ktoré vám pomôžu.

Každý by si rád kúpil motocykel svojich snov, ale vysoké ceny a nedostatočný výber na trhu sú bežné problémy, na ktoré narazíte. Tak ako získať na trhu s motocyklami za svoje peniaze čo najviac? Kedy je najlepší čas v roku pre nákup motocykla? Máme pre vás niekoľko tipov a trikov, ktoré vám pomôžu.

Nakupujte mimo sezónu

Autá môžete používať v priebehu celého roka, bez toho aby ste sa museli obávať o ich schopnosť vyrovnať sa so zmenami počasia. Pre motocykle to ale neplatí, keďže vo väčšine sveta nemajú, minimálne v zime, veľa možnosti využitia. Kupujúci by to mali využiť. Mimo sezónu sú motocykle všeobecne lacnejšie.

“Najlepší výber použitých motocyklov je väčšinou dostupný na jar. Avšak spolu so začiatkom jazdeckej sezóny prichádza aj nárast cien, takže tí, ktorí by radi ušetrili peniaze, by sa po motorke mali rozhliadať buď koncom jesene alebo začiatkom zimy,” hovorí Matas Buzelis, vedúci Komunikácií v carVertical, firma ktorá sa špecializuje na kontroly histórie motocyklov (a iných vozidiel).

M. Buzelis vyzdvihuje, že priemerná cena ojazdenej motorky je najnižšia od októbra do februára. Na druhej strane, ceny motocyklov začínajú rapídne rásť na začiatku marca a vrcholia v máji.

Výrobcovia motocyklov za niekoľko posledných rokov čelili rovnakým problémom ako výrobcovia automobilov. Zlyhania dodávateľského reťazca a nedostatok komponentov viedli k zvýšeniu cien a predĺženiu dodacích lehôt.

Kúpte ojazdený namiesto nového

Výrobcovia motocyklov za niekoľko posledných rokov čelili rovnakým problémom ako výrobcovia automobilov. Zlyhania dodávateľského reťazca a nedostatok komponentov viedli k zvýšeniu cien a predĺženiu dodacích lehôt. Spolu s tým, existuje ešte ďalší dôvod prečo vám kúpa ojazdenej motorky ušetrí peniaze – vyhnete sa zníženiu hodnoty opotrebením.

Priemerný vek motocykla kontrolovaného na platforme s históriou, je 10,7 roku. Znamená to, že tí čo si kupujú svoj prvý motocykel, majú tendenciu kúpiť si skôr ojazdený, než nový.

Podľa rôznych štúdií, motocykle zaznamenajú najvýraznejší pokles na hodnote v prvých rokoch na cestách. Následne strácajú na hodnote opotrebením oveľa rovnomernejšie. Výsledkom toho je, že kúpou ojazdeného motocykla a jeho predajom o niekoľko rokov neskôr, zaznamenáte oveľa menšiu stratu.

Nové motocykle sú tiež náchylnejšie na výrobné a optické vady, ktoré sú u starších motocyklov už vyriešené (aspoň tie, o ktorých sa vie).

Samozrejme, že kúpa motocykla z druhej ruky je skvelý spôsob ako ušetriť peniaze, ale spájajú sa s tým aj určité riziká.

Skontrolujte poškodenia a stáčania kilometrov, aby ste znížili cenu

Tak ako na automobilovom trhu, tak aj na trhu s ojazdenými motocyklami existuje problém s transparentnosťou. Predajcovia sa často snažia maximalizovať ich zisky predajom motoriek so skrytými vadami alebo stočenými kilometrami.

Na základe údajov zo správ o histórii motocyklov, 50,38 % z kontrolovaných na platforme, má záznam o poškodení, čo znamená, že boli súčasťou nehody. Zatiaľ čo motocykle Yamaha majú najviac záznamov o poškodeniach, motocykle Triumph majú najvyššiu odhadovanú cenu opravy, v priemere 9 315 €.

16,7 % z kontrolovaných motocyklov má nepravdivý údaj o najazdených kilometroch. Keď si pozriete online ponuky na ojazdené motocykle, tak zistíte, že väčšina z nich má uvádzanú hodnotu od 10 000 do 20 000 km. V skutočnosti môže byť tento údaj až 10-krát vyšší. Je veľmi nebezpečné riadiť motocykel, ktorý má veľa najazdených kilometrov.

Na jednej strane, kupci by sa mali vyhnúť poškodeným motocyklom z bezpečnostných dôvodov – aj prostá mechanická vada motocykla môže skončiť závažným zranením. Na druhej strane, poukázaním na neuvedené problémy, môžete u predajcu zjednať lepšiu cenu.

“Dôkaz o stočení kilometrov alebo poškodeniach má pri kúpe motocykla veľký význam. Dobrým začiatkom je získanie správy o histórii – dozviete sa z nej o záznamoch z poisťovní a ďalších zdrojov údajov, o poškodeniach, stáčaní kilometrov a iných užitočných informáciách,” vysvetľuje Matas Buzelis.

Ďalšou dôležitou vecou je skontrolovať či nebol váš motocykel kradnutý. Údaje carVertical ukazujú, že najväčší počet kradnutých motocyklov je na Ukrajine, v Spojenom kráľovstve, Poľsku a Rumunsku.

Neuspokojte sa ale len s kontrolou histórie – pred kúpou je vždy dobré motocykel podrobiť technickej prehliadke.

Zdroj článku: carVertical.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *