Prieskum odhalil, že ojazdené vozidlo sa na Slovensku predá zvyčajne počas 5 až 15 dní

Prieskum odhalil, že ojazdené vozidlo sa na Slovensku predá zvyčajne počas 5 až 15 dní

Na inzertných portáloch na Slovensku sa každý deň objavia tisíce ojazdených áut, od menších hatchbackov až po luxusné SUV. Dokonca aj tie modely, ktoré nie sú práve bežné, si nakoniec nájdu nového majiteľa. Priemerný čas, ktorý je potrebný na predaj vozidla, sa však líši. Niektoré autá sú totiž skrátka obľúbenejšie ako iné.

Prieskum spoločnosti carVertical, ktorá sa zaoberá automobilovými údajmi, odhalil, že Slováci uprednostňujú väčšie autá, lebo tie si nájdu nových majiteľov najrýchlejšie. Predaj niektorých modelov však môže trvať aj viac ako 2 týždne.

Škoda Kodiaq je najrýchlejšie predávaným vozidlom na Slovensku

Priemerne trvá 5,2 dňa, kým sa predá Škoda Kodiaq, ktorá je najrýchlejšie predávaným vozidlom v krajine. Model Kodiaq, ktorý predstavuje crossover SUV strednej veľkosti, v sebe spája praktickosť, komfort a moderný dizajn, vďaka čomu je medzi kupujúcimi atraktívnou voľbou.

Za modelom Kodiaq nasledujú Opel Insignia (7,1 dňa), BMW X5 (7,9 dňa), Hyundai Tucson(8 dní) a Peugeot 308 (8,2 dňa).

Zo všetkých automobilov predávaných na Slovensku si crossovery a SUV nájdu svojho kupca najrýchlejšie. Pomerne obľúbené sú aj hatchbacky, u ktorých to tiež netrvá dlho pokým si nájdu si nového majiteľa.

Hoci predaj niekoľkých modelov trvá približne 2 týždne, doba predaja automobilov na Slovensku je citeľne kratšia ako na iných trhoch.

“Dopyt po kvalitných ojazdených vozidlách je na slovenskom trhu veľmi vysoký, čo skracuje dobu predaja. V porovnaní s inými európskymi krajinami je Slovensko jedným z najlepších miest na predaj auta v rekordne krátkom čase,” hovorí Matas Buzelis, automobilový expert spoločnosti carVertical.

Niektoré autá sa predávajú až 2 týždne

Nie všetky autá nájdu nového majiteľa rýchlo – predaj niektorých modelov si vyžaduje čas a trpezlivosť. Najpomalšie sa na Slovensku predáva vozidlo Audi A6, ktoré sa v priemere predá za 15 dní.

Viac času si vyžaduje aj predaj vozidiel Škoda Rapid (14,6 dňa), Opel Astra, Volkswagen Golf a BMW rady 5 (každé sa predá približne za 14 dní).

Všeobecne platí, že autá luxusnej a prémiovej triedy sa ťažšie predávajú, pretože len malá časť vodičov si môže dovoliť minúť za vozidlo desiatky alebo dokonca stovky tisíc eur. Tieto vozidlá sa tiež rýchlo znehodnocujú, čo niektorých kupujúcich odrádza od výberu napríklad Land Roveru alebo iného drahého vozidla.

Veľa luxusných áut prichádza na Slovensko zo západných krajín, keďže výber týchto modelov je obmedzený. To prináša kupujúcim ďalšie riziká, keďže podvody s počtom najazdených kilometrov a skryté poškodenia sú na trhu s ojazdenými vozidlami stále pomerne časté.

Obľúbené autá sa nemusia nevyhnutne ľahšie predávať

Aj keď by sa dalo predpokladať, že predaj obľúbených modelov je jednoduchší, nie je tomu tak vždy. Napríklad predaj modelu Volkswagenu Golf na Slovensku trvá 14 dní. Ponuka Golfov je vysoká, preto musia predajcovia prejaviť určitú trpezlivosť, kým nájdu kupca. Pre zaujímavosť, Volkswagen Touareg sa predá za 13 dní a Volkswagen Touran za 12,3 dňa.

Predaj elektromobilov trvá dlhšie ako predaj áut so spaľovacími motormi. Hoci predaj ojazdených elektrických vozidiel rastie, ich popularita je stále oveľa nižšia ako u klasických vozidiel. Podľa Buzelisa to súvisí s cenovou dostupnosťou elektromobilov a problémami s infraštruktúrou v mestských oblastiach.

Udržiavanie vozidla v dobrom stave zvýši šance na bezproblémový priebeh procesu predaja.V opačnom prípade môže rozlúčka so starým vozidlom a zaparkovanie toho nového v garáži chvíľu trvať.

O spoločnosti carVertical

Spoločnosť carVertical je zavedená firma poskytujúca informácie o histórii vozidiel. Získava údaje z viac ako 900 registrov a databáz po celom svete a poskytuje komplexné informácie, ktoré zákazníkom pomáhajú robiť informované rozhodnutia pri kúpe a výbere ojazdených vozidiel. Spoločnosť carVertical pôsobí v 27 krajinách a jej pôsobnosť siaha do väčšiny Európy, USA, Mexika a Austrálie. V roku 2022 spoločnosť zaznamenala rekordné tržby vo výške 23,3 milióna EUR, čo je o 30 % viac ako v roku 2021. Za povšimnutie tiež stojí, že denník Financial Times ocenil spoločnosť carVertical vo svojom rebríčku FT 1000 ako jednu z najrýchlejšie rastúcich spoločností v Európe v roku 2023. Okrem prehľadných reportov je poslaním spoločnosti zvyšovať štandardy a kvalitu na trhu s ojazdenými vozidlami.

O Matasovi Buzelisovi

Matas Buzelis je automobilový expert v spoločnosti carVertical, ktorá sa venuje poskytovaniu prehľadov histórie vozidiel po celom svete. Pred viac ako 10 rokmi Matas začínal ako automobilový novinár v oblasti ojazdených vozidiel. Okrem toho zastával funkcie v oblasti vývoja a komunikácie v odvetví inzercie v doprave. Popri práci pre carVertical je zakladateľom a prezidentom združenia Association of Automotive Intelligence. Hlavným cieľom tejto asociácie je podporovať spoluprácu medzi spoločnosťami a vládnymi agentúrami, a to všetko v snahe priniesť väčšiu transparentnosť do automobilového priemyslu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *