Úsporná jazda: ako znížiť účty za palivo?

Mnohí vodiči používajú svoje autá denne. Takže skutočnosť, že každý mesiac minú množstvo peňazí na palivo, nie je prekvapením. Ľudia často míňajú viac peňazí na palivo ako na nájom alebo potraviny a vďaka prudkému rastu cien ropy sa situácia vymyká spod kontroly.

Mnohí vodiči používajú svoje autá dennodenne. Takže skutočnosť, že každý mesiac minú množstvo peňazí na palivo, nie je prekvapením. Ľudia často míňajú viac peňazí na palivo ako na nájom alebo potraviny a vďaka prudkému rastu cien ropy sa situácia vymyká spod kontroly.

Automobilový expert Matas Buzelis z platformy na kontrolu histórie vozidiel v spoločnosti carVertical odporúča niekoľko jednoduchých návykov a riešení, ktoré môžu pomôcť drasticky znížiť vaše účty za palivo.

1. Jazdite pokojne

Spotreba paliva stúpa pri agresívnej jazde, pri prudkom zrýchlení a silnom brzdení. Vedecký výskum preukázal, že agresívny štýl jazdy môže zvýšiť spotrebu paliva až o neuveriteľných 40 %. Vyhýbanie sa silnému zrýchľovaniu a používanie prevodových stupňov na brzdenie motorom je jednoduchý spôsob, ako vyriešiť tento problém. Agresívne jazdné návyky zriedka spôsobia skrátenie jazdy maximálne o minútu alebo dve, a teda nie sú vôbec efektívne oproti plynulej jazde a ani vďaka ním si skrátite čas na ceste o zanedbateľnú hodnotu. Okrem toho, plynulá jazda tiež pomáha šetriť motor, prevodovku, pneumatiky a tlmiče a predĺžiť tak ich životnosť.

2. Znížte spotrebu klimatizácie

Systém klimatizácie v moderných autách často necháva klimatizáciu aktivovanú, aj keď to nie je potrebné. Kompresor klimatizácie je výkonná jednotka, ktorá dokáže zvýšiť spotrebu paliva až o 30 %. Klimatizácia je počas horúceho leta alebo daždivých jesenných dní veľmi príjemná, pretože chladí a zároveň vysušuje vzduch (zabraňuje tvorbe rosy na čelnom skle). Rozhodujúcou radou pre úsporu paliva je však ich šetrné používanie. Pamätajte však na to, že kompresor klimatizácie je mazaný olejom, ktorý sa primiešava do chladiva, raz za jeden až dva týždne je dobré klimatizáciu pustiť, najmä na dlhej trase, kde dôjde k jeho premazaniu.

Kompresoru takto predĺžite jeho životnosť a vyhnete sa nákladnej oprave.

3. Pravidelne kontrolujte tlak v pneumatikách

Každý výrobca vozidiel vypočítava optimálny tlak v pneumatikách pre každý model, ktorý je potrebný na efektívcne prenesenie výkonu motora na kolesá, pohodlie, bezpečnosť a úsporu na tej najvyššej úrovni. Nízky tlak v pneumatikách zvyšuje valivý odpor, vďaka čomu motor využíva viac paliva a zároveň dochádza aj väčšiemu nesúmernému opotrebovaniu pneumatík. Preto je dobré pravidelne (aspoň raz mesačne) kontrolovať tlak v pneumatikách (nespoliehajte sa pritom len na váš palubný počítač, kontrolujte to aj fyzicky na pneumatikách).

Podľa štúdií zníženie tlaku v pneumatikách o každé 1 % má priamu príčinnú súvislosť so znížením úspory paliva o 0,3 %. Odborníci v spoločnosti CarVertical však varujú aj pred príliš silným nafúknutím pneumatík – vyšší tlak môže viesť k nerovnomernému a predčasnému opotrebovaniu dezénu pneumatiky a to vedie k ich predčasnej výmene. Správny tlak v pneumatikách vám tak šetrí vašu peňaženku hneď dva krát.

4. Snažte sa znížiť prebytočnú hmotnosť na minimum

Spotreba paliva sa s rastúcou hmotnosťou vozidla zvyšuje, pretože na pohyb ťažšieho vozidla je potrebný väčší výkon. Konštruktéri zaoberajúci sa vývojom vozidiel sa rozhodli nedávať do výbavy vozidiel náhradné kolesá ale iba lepiacu sadu a namiesto ocele volia hliník alebo dokonca plasty s cieľom znížiť hmotnosť vozidla na minimum. To však nie je nič platné pokiaľ v aute často vozíte polovicu svojej domácnosti, jednoducho veci, ktoré by mohli byť pokojne vo vašom príbytku. Vaše vozidlo nie je skladisko.

Odstránenie vecí, ktoré iba spôsobujú neporiadok, prípadne ťažkých predmetov spôsobí, že vozidlo bude úspornejšie, svižnejšie a priestrannejšie a znova platí aj to, že pneumatiky budú podliehať menšiemu opotrebovaniu.

5. Vyhýbajte sa dopravným kolónam

Ľudia by si mali zvyknúť vyhýbať sa dopravným kolónam vždy, keď je to možné. Neustále zastavovanie a rozbiehanie zaťažuje motor, prevodovku, tlmiče a pneumatiky. Ako už asi mnohí z vás viete, jeden z dôvodov, prečo sa jazda v meste považuje za najmenej úspornú, sú práve dopravné zápchy. Výber dlhšej trasy s ľahšou premávkou je často lepšou voľbou. Vyhýbaním sa dopravnej špičke môžete ušetriť veľa paliva a času. Vo väčšine miest a obcí k nej dochádza medzi 7.00 a 9.00 hodinou ráno a popoludní medzi 16.00 a 19.00.

6. Naplánujte si cestu vopred

Ďalším dôvodom, prečo vodiči na krátke vzdialenosti zaznamenávajú najhoršiu úsporu paliva, je skutočnosť, že motor spotrebuje podstatne viac paliva v prípade, že sa ešte nezahrial, pretože jazdí na tzv. bohatá zmes. Motor sa pred jazdou musí zahriať cca 1 minútu a potom by ste mali jazdiť plynulou jazdou, ktorá motor zahreje rovnomerne. Nadmerná záťaž bezprostredne po štarte motora bez jeho zahriatia v konečnom dôsledku poškodí samotný motor. Je dobré pokúsiť sa vybaviť viac úloh naraz, pre motor je to oveľa zdravšie ako absolvovať v priebehu dňa viac ciest.

Okrem toho, používanie tempomatu počas jazdy mimo mesta zabraňuje nadmernému zrýchľovaniu a brzdeniu, napomáha k plynulejšej jazde, čo vedie k lepšej spotrebe paliva.

7. Vyberte si úsporné vozidlo

V mnohých prípadoch je auto s nižšou spotrebou jednoducho skvelý spôsob, ako začať. Ťažké SUV a výkonné autá vyššej strednej triedy so 6 alebo 8 valcovými motormi nebudú najmä v mestskej premávke nikdy také úsporné ako skromné kompaktné rodinné modely. Tým, ktorí jazdia hlavne v meste, môže vyhovovať akékoľvek vozidlo, do ktorého sa zmestia ľudia a batožina. Globálna platforma na kontrolu histórie vozidiel v spoločnosti CarVertical vyzýva záujemcov o kúpu vozidla, aby pred platbou skontrolovali všeobecný stav každého vozidla.

Za normálnych okolností čistá história vozidla hovorí sama za seba a je prísľubom šetrenia peňazí za palivo aj za ostatné náklady.

8. Venujte svojmu vozidlu skvelú pravidelnú starostlivosť

Ľudia často prehliadajú skutočnosť, že stav vozidla zohráva zásadnú úlohu, pokiaľ ide o úsporu pohonných hmôt. Časti auta ako motor, prevodovka, tlmiče a elektrické systémy majú vplyv na spotrebu paliva. Napríklad chybný kyslíkový senzor môže mať za následok dvojnásobne vysoké účty za palivo. Takže z vynechávania pravidelnej údržby vozidla by sa v žiadnom prípade nemal stať zvyk.

Bez ohľadu na ceny ropy, používanie menšieho množstva paliva vedie k pohodlnejšiemu životu. Často ide len o zmenu niekoľkých návykov súvisiacich s jazdou a údržbou, čo má za následok úsporu nákladov a lepší zážitok z používania vozidla, ktoré vlastníte.

Zdroj článku: carVertical.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *