5 výhod a nevýhod kúpy auta cez inzerát od súkromnej osoby

Chcete kúpiť auto, ktoré ste si vyhliadli v inzeráte od súkromnej osoby? Poznáte všetky výhody a nevýhody a všetky riziká spojené s kúpou takýmto spôsobom?

Na internete je dnes veľa aut ponúkaných cez inzertné portále. Konkurencia je veľká a tak sa veľa krát dá kúpiť aj kvalitné auto za nízku cenu. Jedná sa však o hodinovú kúpu, kedy sa takéto autá v inzerátoch dlho neohrejú. Preto ak je auto v inzeráte ponúkané za veľmi dobrú cenu dlhšiu dobu, tak je väčšinou cena adekvátna stavu vozidla a laik môže byť veľmi ľahko oklamaný.

Z vety ,,predávam ho z finančných dôvodov” sa dá predpokladať, že takýto človek nemal ani na údržbu auta, takže ďalšie investície v podobe opráv budú do takéhoto auta nutnosťou. Nie je to však pravidlom, no vedieť sa orientovať na trhu inzertných portálov vyžaduje roky praxe. Pre laika to skôr predstavuje šťastie ako istotu, že sám bez odbornej pomoci kúpi kvalitné auto, do ktorého nemusí vrážať ďalšie peniaze.

Alebo laik kúpi predražené auto v domnienke, že sa jedná o kvalitnú jazdenku. Áno je to väčšia pravdepodobnosť, že tomu tak bude, ale riziko je tu stále.

Aké sú teda výhody a nevýhody?

Výhody:

 1. Obrovský výber áut na známych inzertných portáloch
 2. Často krát sa dá cena s majiteľom zjednávať
 3. Dá sa nájsť auto porovnateľnej kvality predávaného v autobazáre za lepšiu cenu
 4. Po dohode s predávajúcim nie je problém sa dohodnúť na obhliadke auta v značkovom servise
 5. Možná časová flexibilita súkromnej osoby, ktorá auto predáva. Auto tak môžte prísť obhliadnúť aj v nedeľu alebo vo večerných hodinách.

Nevýhody:

 1. Je to najrizikovejší spôsob nákupu vozidla z dôvodu rôznych podvodov s autami. Dovezenie vozidla so zahraničia až po vyplatení zálohy tak nie je výnimkou. Auto a peniaze však nikdy neuvidíte.
 2. Cez inzeráty sú často krát predávané autá, ktoré veľké autobazáre odmietli vykúpiť hlavne z dôvodu ak bola na vozidle právna ťarcha alebo závažná poruchu či zásah do vozidla. Majiteľ sa tak spolieha na to, že kupujúci nebude mať šancu auto na ulici skontrolovať, alebo jednoducho, že bude v danej oblasti laik a závažnú poruchu a právnu ťarchu neodhalí.
 3. Ďalším problémom môže byť nedokonalá kúpno predajná zmluva a následne tak nastávajú problémy s prípadnými reklamáciami. Predávajúci sa tak často snaží zbaviť zodpovednosti a kupujúcemu neostáva nič iné, len platiť nemalé peniaze za opravu takéhoto auta. Väčšinou na prvý pohľad výhodná kúpa sa tak výrazne predraží.
 4. Kto kupuje auto za presne vyhradené peniaze bez finančnej rezervy na prípadné opravy, je tento spôsob kúpi vozidla výrazne rizikový.
 5. Veľa krát samotný predávajúci zatají skutočnosti o vozidle najprv v inzeráte potom aj v telefóne a dokonca aj na mieste, alebo povie len polopravdu. Stáva sa, že realita je diametrálne odlišná od tej, ktorá je uvádzaná v inzeráte, alebo ktorú prezentoval sám majiteľ auta. Po príchode k autu sa tak človek dozvie o ďalších poruchách hlavne po odbornej obhliadke mechanikom alebo veci znalým človekom.

Poznať výhody a nevýhody vám rozhodne pomôže lepšie sa zorientovať na trhu jazdeniek, nie je to však záruka úspechu. Chceli by ste mať takúto záruku? Mať väčšiu istotu pri kúpe automobilov? Poznať všetky praktiky predajcov automobilov? Ak sa tejto oblasti nevenujete dlhodobo myslíte, že sa to naučíte preštudovaním pár trikov na internete? Áno zopár trikov a grifov nadobudnete, no stále to nebude záruka úspechu. Myslíte si teda, že je dobrý nápad si k obhliadke auta privolať odborníka?

Chcem si dať dôkladne skontrolovať auto!

  Tieto údaje neposkytneme žiadnej tretej strane a slúžia len na konktakt s vami.

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *